top of page

FIGURALIKA

O figuri

 

Teksti o figuri predstavljajo tri med seboj dopolnjujoče se normativne opise za razlago klasičnega kiparskega kontraposta. Predlogi so  oblikovani  na osnovi mojega doživljanja kontrapostne problematike. Zato ni izključeno, da je mogoče podati tudi drugačne predloge.

Predlogi so semantično podprti z dveh področij, na eni strani je skupina  zakonov gestalt psihologije ( gestalt fenomenov), drugo podporo tvori matematika s področja geometrije in geometriske topologije, natančneje torusa.

 

Referenčni vzorec za takšno ravnanje je na področju likovno umetnost renesančna linearna perspektiva. Tri opise podajam, ker je kiparsko upodabljanje ali risanje figure v kontrapostu z vidika vizualne kognicije precej kompleksnejši problem, kot je poznavanje linearne perspektive. 

Kontrapost in metode njegove razlage

2DVP in vektorsko polje sta dve, med seboj neodvisni metodi, s katerima je po mojem mnenju mogoče definirati kiparski kontrapost.

2DVP orisuje predstavo globine na frontalnem planu, vektorsko polje pa označuje usmerjenost kiparskih mas, prav tako v frontalni ravnini. Vsaka metoda daje  opazovalcu neko predstavo, iluzijo gibanja. Iluzija gibanja pomeni premeščanje v kontrapostu. Metodi tudi pokažeta pot, po kateri postane mišljenje o kontrapostu izmerljivo.

 

Realizacija izmerljivosti zahteva dvoje, podobno kot pri linearni perspektivi najprej: 

 a.) gestalt psihološko opravičenje in

 b.) koncept prostora.  

Zakoni  gestalt psihologije dajejo semantiko, pomen ali smisel. Topologija, natančneje geometrizirana topologija pa metriko.

Tretja metoda 3DVP izhaja iz kombinacije kvadra in prostorskega križa. Oba se se dojemata kot pojasnjevalni shemi evklidskega prostora. Sta statični, s fiksnim središčem in tremi prostorskimi usmeritvami (smermi in ploskvami).

Koncept je merilo, iz katerega izhaja norma za  normalno vizualno precepcijo. Za iskanje dinamične predstave v asimetričnem statičnem predmetu shema ne zadostuje.

 

Že Butina je svoji risbi prostorskega križa  (Slikarsko miljenje str.) dodal puščice kot smeri, ki kažejo, kako  je mogoče prostorski križ dinamizirati. Model, ki oriše dinamiko  prostorskega križa je po evklidskih pogojih geometriziran torus.

 

Razumevanje  kontrapostne problematike poteka z dvema postopkoma, ki zelo razširita izrazne možnosti kontraposta; z geometrizacijo topologije in topologizacijo geometrije.

 

Okrajšave: 2DVP - dvodimenzionalni vozelni prostor

                     3DVP - tridimenzionalni vozelni prostor

 

bottom of page